O STOWARZYSZENIU

Tradycje bez granic

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO

  Kilkanaście lat temu,wciąż jako emigrant ze Szwecji odwiedzający swoją(wolną już)ojczyznę, zostałem zaproszony do Kazimierza nad Wisłą z okazji ślubu i wesela mojej siostrzenicy.

W tym czasie paralelnie  odbywał się tam tradycyjny Festiwal Kapel Ludowych. Atmosfera nadwiślanskiego Kazimierza i sam festiwal w pełni zawładnął moja duszą i zmysłami.

Tak bogatej różnorodności strojów ludowych moje oczy nigdy przedtem nie ujrzały, a spontaniczność i autentyczność grajków ludowych, którzy dźwiękami swoich instrumentów (jak akordeony, skrzypce bębny itp) w połączeniu z pięknymi głosami towarzyszących im chórów, potrafili zafascynować nie tylko liczną publiczność ale i samo jury festiwalowe.

   Festiwal Kazimierzowski trwający prawie 4 dni (a i 4 noce przy niekończących się tańcach do rytmów oberków, kujawiaków, mazurków itp), przygrywanych przez prawdziwych mistrzów-seniorów muzyki ludowej w namiocie pod nazwą "Tyndy-Ryndy", pozostanie mi jako dowód przebogatej i wciąż żywej naszej kultury ludowej . Bo i przecież  nasi najwięksi  kompozytorzy Chopin, Szymanowski, Moniuszko czy Górecki czerpali swoje inspiracje właśnie z tradycyjnej naszej polskiej ludowej kultury. Od pamiętnego Kazimierza więc wszystko się zaczęło i moja fascynacja kulturą ludową i obecne ambicje zachęcania i młodych i starszych do "poznania, polubienia i pielęgnowania" naszej ludowej tradycyjnej muzyki i tańców a to wszystko poprzez działalność naszego nowo powstałego Stowarzyszenia Tradycje Bez Granic.

Poznaj Pokochaj Pielęgnuj

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY

Tradycyjne sukienki ludowe

Stowarzyszenie Tradycje bez granic zajmuje się poznawaniem, kultywowaniem i propagowaniem kultury ludowej.

Realizujemy nasze cele poprzez organizację potańcówek, festiwali, koncertów i festynów.

Interesuje nas również poznawanie kultury ludowej mniejszości narodowych oraz innych państw, w szczególności graniczących z Polską.

Zależy nam na aktywnej integracji różnych grup wiekowych poprzez wspólne tworzenie wydarzeń kulturalnych.

Poszukujemy i wzmacniamy tożsamość kulturową mieszkańców Pomorza.

Muzyka ludowa od zarania wzmacnia więzi między ludżmi bez względu na wiek.

Będąc na różnych festiwalach muzycznych szczególnie  wzruszające są nierzadkie występy wielopokoleniowych rodzinnych zespołów, kiedy to dziadek gra na akordeonie, babcia z mamą jako wokalistki , a wnuczkowie na bębnach czy skrzypcach.

 

Niech odradzająca się muzyka ludowa łączy nasze  pokolenia.

Poznaj Nasz Zespół

_9228.jpg

Edward Lubera

  • Grey LinkedIn Icon
Przewodniczący

Pasjonat kultury ludowej,

polskiej i skandynawskiej.

13450881_10154191425486963_8250830752640

Maja Juniewicz

  • Grey LinkedIn Icon

Wsparcie

Zarządzanie stroną, marketing

FB_IMG_1569424617646001002.jpg

Mikołaj Jarmakowski

  • Grey LinkedIn Icon

Zarząd

Trójmiejski działacz kulturowy i muzyczny