• tradycjebezgranic

Comfort food

Czym jest tzw. Comfort food? Czy jest zdrowy? Czy jest potrzebny? Jaki jest Twój? W tym w poście trochę o jedzeniu, trochę o nostalgii, trochę o zdrowiu. 


 

Parę tygodni temu złapała mnie w kuchni audycja kulinarna, tym razem mniej poświęcona przepisom a bardziej wspomnieniom. Słuchałam z zapałem, bo była ciekawa i odkrywcza. Tematem był tzw. Comfort Food. Wbrew nazwie wcale nie chodzi o to co najłatwiej przygotować, lub najlepiej kupić gotowe i od razu pochłonąć, czyli przede wszystkim dania fast food i pozostałe dania gotowe dostępne w sklepach. Oj nie nie, nic bardziej mylnego. Comfort food to jedzenia, potrawa, danie, które nam dobrze robi na sercu. Przywołuje dobre wspomnienia, kojarzy się z bezpieczeństwem, dzieciństwem, mamą, babcią, domowym ciepłem. Jak się okazuje my Polacy, Słowianie, mamy często te same skojarzenia i co ciekawe - najczęściej są to potrawy proste, "ludowe", stare, nieraz wręcz ubogie, takie na tzw "prędce", chociaż nie tylko. Kluski zacierki ze słoninką, kopytka, baba ziemniaczana, zupa zalewajka, bliny, czy ktoś to jeszcze robi? Czy ktoś to jeszcze je?! Na szczęście tak.


Drugim wątkiem w audycji było właśnie szczęście, nasze i owszem ale przede wszystkim naszych jelit. Jak się okazuje mamy dwa mózgi i jeden z nich znajduje się w jelitach. Oczywiście nie dosłownie. To dbałość o nie i o to czym się odżywiamy wpływa na nasze samopoczucie a więc zatem szczęście. W księgarniach jest bardzo dużo pozycji dotyczących tego zagadnienia, może to trafiony pomysł na prezent dla kogoś.

Odżywiajmy się zdrowo ale nie zapominajmy o tych fantastycznych potrawach które poprawią nam humor i raczej nie wyrządzą nam krzywdy raz na jakiś czas, wręcz nas uszczęśliwią. Jedzmy sezonowo, róbmy zapasy zimowe, kiśmy ogórki. To co dzisiaj na obiad? U mnie kopytka. Nie Gnocchi. KOPYTKA!

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie